Kde si objednat ty nejkrásnější květiny na svatbu? | Svatební kytice

Květiny patří k jednomu z nejdůležitějších prvků, které si hosti ze svatby zapamatují. Jsou první a poslední tečkou ve vaší výzdobě. Proto si nevěsty již dlouhou dobu před svatbou lámou hlavu, jaká svatební kytice se jim bude hodit k šatům, zda dát každé družičce květinu či dát květiny pouze maminkám a svědkyni. Jakou barvu by měla mít svatební kytice? Jakou cenu by měla svatební kytice mít? A jak dlouho dopředu svatební kytici objednávat? A co když má nevěsta či ženich na květiny alergii?

Na to všem vám odpovíme v následujících řádcích. A kdo nám radil s touto problematikou? Ti nejpovolanější! Květinářky a květináři z celé republiky. Jako je nespočet květin, tak je i nespočet názorů. Oslovili jsme za vás přes dvě desítky květinářství, která nám poskytla podrobnou charaktestiku jejich originální tvorby. Je jasné, že každý si nevybere všude. Stejně jako například svatební salony, tak i květinářství mají různé zaměření. Některá upřednostňují sezónní květiny, některá květiny dobarvují, některá do kytic přidávají sušené květy a lístečky. Někteří objednávají květiny na světové burze, někteří si všechno pěstují sami, někdo tyto dva postupy kombinuje. Svůj pohled na věc nám dala i květinářství a ateliéry, které se zabývají umělými květy. Je toho na trhu neskutečně moc! Tedy pojďme na to, ať si na vaši svatbu v příštím roce vyberete včas!

Kytice pro nevěstu, korsáž pro ženicha a jakou kytici pro maminku? | Kytice na svatbu

Prioritou pro všechny květináře je nevěsta, se kterou se i většinou celá květinová výzdoba řeší. Je dobré, pokud má nevěsta nějakou představu, aby ukázala fotky, podle kterých se mohou květináři inspirovat. Ale nejdůležitější je vždy osobní setkání, pár měsíců před termínem se květinář setká s nevěstou a důkladně se seznámí s její povahou, koníčky, názory. Nevěsta může rovněž zmínit její oblíbené květy, barvy, zda má radši větší nazdobenost nebo jen jemné dekorace. Pokud však nevěsta chce dát květinářům volnou ruku, rozhodně se setká s otevřenou náručí. Všichni, které jsme zpovídali, mají cit pro krásu a do květin dávají svou duši. Hojně se jedná i o ateliéry, které dělají květiny na zakázku, tedy nesetkáte se zde s květinářstvími, které jsou na každém rohu a floristky svou práci berou jen jako nutnost pro přežití. Floristi, které jsme oslovili žijí svůj sen! A jde to rozhodně i vidět.

Nevěsta si také občas přeje takzvanou házecí kytici, která vypadá jako svatební, ale je v menším podání. Ta se před házením dá využít i jako ozdoba na obřadní stůl či svatební tabuli. Zdobení hlavních účastníků je někdy velmi zásadní, celá rodina a kamarádi nemusí znát druhého patrnera. Nevěstu pozná většinou každý 🙂 Ovšem co ženich? Ten je propojen s nevěstou takzvanou korsáží, která je laděna do stylu svatební kytice. Dále si může přát nevěsta kytičky pro maminky, svědkyni a družičky. Ty už jsou drobnější než svatební kytice. Ovšem stále by s ní měla ladit. V poslední době si však přejí květinový náramek, který zdobí maminky či družičky po celou dobu svatebního dne.

Další květinová výzdoba může být potřeba na slavobránu. Tu rovněž floristi nabízí. Buď vám pouze dodají květiny a vy si slavobránu nazdobíte sami, nebo je tu i možnost, že sami dojedou na místo a postarají se vám o kompletní servis. Může se jednat o dražší variantu, ovšem vy budete o poznání klidnější. Zdobení jsou vhodná i na auta, židle, sweet bar, sál, kde se koná zábava, v podstatě na cokoliv. Je pouze na vás, co uvážíte za vhodné. Některá místa se příliš zdobit nemusí, některá naopak dávají velký prostor kreativitě. Pokud se vyberete jakékoliv místo z našeho vyhledávače, provozovatelé vám moc rádi sdělí jejich zkušenosti z proběhlých svateb. Současně s vámi projdou prostor při prohlídce, tedy nemusíte se bát, že by vám někde neporadili. Ve svatebním odvětví je spousty a spousty ochotných lidí, kteří jsou tu právě pro vás! Není potřeba mít ty nejznámější v oboru, často objevíte to nejlepší u dodavaletů, kteří dělají méně svateb, avšak se srdcem na pravém místě. 🙂 

Kde objednat květinovou výzdobu ve vašem okolí?

Je nutné podotknout, že květinářství a ateliéry jsou seřazeny podle jejich provozovny či sídla. Neznamená to, že si květinovou výzdobu u nich nemůžete objednat, když jsou ze sousedního kraje. Vše je o dohodě. Spousta z nich působí po celé republice.

Medailonky vybraných floristek a floristů

Svítí Kvítí vzniklo, aby rozdávalo radost budoucím něvestám. Doslova vám vykouzlí, co vám na očích vidí. Mají spousty nápadů a moc rádi se o ně s vámi podělí. Když připravují svatbu, zajímají se o všechny detaily. Dělají svou práci poctivě a s láskou. Kytice a dekorace tvoří z našich zahrad, luk, lesů, ale také odebírájí květiny od místních či zahraničních farmářů. Rádi nechají vyniknout jedinečnost každého květu a nijak ho neničí, aby květiny zůstaly přirozené, divoké, tak jak vyrostly. 

Neexistují, žádná psaná pravidla, jak by květiny na vaší svatbě měly vypadat, proto je dobré využít jejich různorodosti, barev a tvarů. Ideální termín pro kontaktování floristů v dostatečném předstihu až rok předem, především kvůli velkému přetrvávajíímu zájmu svatebčanů. Detaily je pak dobré řešit na osobní schůzce, která se koná 1-2 měsíce před svatbou. Svítí Kvítí se snaží být co nejvíc flexibilní do posledního dne, tudíž jsou schopni dodělat některé dekorace nebo vazby, které nebyly řečeny na první schůzce. Prioritou je nevěsta, se kterou do detailů proberou její vysněnou kytici. Je dobré, pokud má nevěsta nějakou představu, aby ukázala fotky, podle kterých se mohou inspirovat. Ale nejdůležitější je vždy osobní setkání, podle toho poznají, jaká je nevěsta, po schůzce, na které si povídají (ne vždy jen o svatbě) se dozví tolik potřebných informací např. jaké jsou její koníčky, odkud pochází a jiné, které velmi pomohou kytici vytvořit přesně pro ni. Radostí je, pokud nám dá nevěsta volnou ruku.

Ceny květin se odvíjí od ročního období. Aktuálně jsou oblíbené pastelové barvy, ty dodávají hlavně jemnost. Dají se pak lépe sladit s ostatními dekoracemi a celkový dojem tedy nepůsobí kyčovitě. V posledí době je hodně oblíbené luční kvítí, které si nevěsty vybírají také hlavně díky dostupnosti v České republice. Na podzim jsou oblíbené jiřiny s velkým spektrem barev. Oblíbenou podzimní barvou je především vínová. Současně působí i na Islandu, kde již strávili dvě svatební sezóny přes zimu. Tolik se od sebe české a islandské svatby neliší. Až tedy na nepřeberné množství květin, které v Čechách rostou. Tím nejdůležitejším je však podle Svítí Kvítí spolupráce mezi lidmi, to tvoří tu nezapomenutelnou atmosféru na svatbě a je skvělé mít možnost se na něčem tak pozitivním, jako je svatba, podílet a být součastí vašeho Dne D.

Svatební kvítí není klasické květinářství, nemá prodejnu ani showroom. Nápad a projekt Svatební Kvítí stojí hlavně na majitelky lásce ke květinám.Ta se víc než hodila, když se zasnoubila a začala chystat vlastní svatbu. Veškerou květinovou výzdobu pojala svépomocí jakožto nadšená nevěsta sledující aktuální trendy. Následovalo absolvování několika floristických kurzů a založení živnosti. A teď může svou lásku ke květinám šířit dál, jelikož už má osobní zkušenost, co a jak je potřeba. Zároveň nezapomíná i na cenovou dostupnost květin. 🙂

Trendem jsou podle ní tzv. rozevláté kytice  v odstínech růžové, pudrové, krémové a meruňkové. Jedním z nejhlavnějších prvků v kytice je také eukalyptus, ten u Svatební kvítí volí téměř všechny nevěsty. Dodává totiž květině právě tu „rozevlátost“ a šmrnc. Na jaře jsou v kyticích hojně zastoupeny pryskyřníky a pivoňky. V létě kyticím vévodí hortenzie, astry a jiřiny. Na podzim nevěsty často volí bodláky a růže. Ceny se odjíví podle konkrétních přání nevěsty. Pokud mluvíme o nejžádanějších květech, jak bylo popsáno výše, pak květina pro nevěstu, svědkyni a maminky korsáže pro ženicha a svědka nevěsta může počítat s cenou do 5 000 Kč. U dekorování slavobrány však cela již opravdu záleží, jaký typ slavobrány to je a jaký rozsah zdobení si nevěsta přeje.

Nevěsty si většinou květiny zde objednávají 4 měsíce před termínem, začíná se většinou osobní schůzkou, aby bylo vyslyšeno každé přání nevěsty a promítla tak svou osobnost do přání na kytice, květiny do vlasů, náramky nebo např. květiny na dort. Důležité jsou také šaty, čím zdobnější, tím je kytice jednodušší. Hodí se tedy už před schůzkou s květinářkou mít o šatech rozhodnuto. Finální objednávka je potom přijímáná cca 14 dní před svatbou, kdy už je vše dohodnuté. Nevěsty stále častěji hledí i na sezónnost květin, tedy často se stává, že dávají přednost květinám, které aktuálně rostou u nás a nemusí tak cestovat přes půlku zeměkoule. Pokud však trváte na květině, která aktuálně není sezónní, její cena úměrně tomu roste a za květiny potom můžete zaplatit až zbytečně moc. 

Kytky Z přírody jsou malá květinová farma kousek od Frýdku-Místku z vesničky jménem Bruzovice. Veškeré květiny si pěstují sami na poli, záhoncích a fóliovnících, bez jakékoliv chemie, pěkně v souladu s přírodou, jako to dělaly naše prababičky a babičky. Koneckonců právě tu přírodu mají i ve svém názvu kytky Z přírody. Květinová výzdoba se posunula velmi kupředu a nevěstám teď více záleží na tom, jak bude kytice vypadat. Momentálně májí nejvíce požadavků na bílou klasiku, ale taky pudrově růžovou, lososovou, modrou nebo bordó červenou. Dalším největším trendem v kyticích je eukalyptus. Může se zdát, že je to lehce exotická rostlina, ale daří se jí pěstovat i u nich na farmě, takže i eukalyptus mají v nabídce.

Cena se odvíjí od velikosti svatby a přání snoubenců, máme nevěsty, které chtějí jen svatební kytici a korsáž pro ženicha do klopy – tato menší zakázka stojí cca 1700 Kč. Potom jsou páry, které chtějí kompletní servis i se zdobením na místě hostiny, obřadu, využívají také půjčovnu, kde jsou k mání vázičky, svícny, závěsy, světýlka, záclony, slavobrány. Větší zakázky se v průměru pohybují od 8-15 tisíc. Tvoří také různé svatební doplňky jako jsou věnečky do vlasů, hřebínky, půl věnečky (290-850 Kč), menší kytičky pro maminky, družičky (450- 850 Kč), vývazky pro svatební hosty (12-28 Kč).

Trendem je eukalyptus, nevěstin závoj, pivoňky a pryskyřníky. Co se týče barvy, tak je to bílá, růžová, lososová. Tvary květin aktuálně více a více směřují k rozevlátým, střapatým kyticím plných zeleně a různých větviček, travin, bobulovin. Najdou se však i nevěsty, které tolik odvahy nemají a chtějí kulatou klasiku. Objednat si květiny doporučí příbližně půl roku dopředu. Dále uvádí, že je dobré zvážit sezónnost květin a reálnost fotografií, které mohou nevěsty najít na internetu. Procházejí často velkou úpravou a nevěsty jsou pak zmatené z květin, které jsou vytvořeny např. z úmělých květin či vylepšené photoshopem. Bronzové a zlaté květiny stále ještě na polích nerostou. 🙂

Tvorba květinářství Flower Bar je typická převážně kombinací živých a sušených květů, a to nejen na podzim. Často do svatebních kytic používájí barvené, přírodní sušené traviny, větvičky, slaměnky atd. Dodávají svatebním kyticím na křehkosti, vzdušnosti a zároveň se velmi hodí do současného trendu boho kytic. Typické je i použítí dobarvovaných květin. Tyto květiny si u Flowerbar Brno našly své místo a stále více nevěst si je žádá, a to hlavně díky nabízeným nude odstínům. Jedná se převážně o karafiáty, eustomy atd. v barvách cappuccino, karamel nebo např. zlacený asparát. Dodávají kyticím luxus a originalitu. Neexistuje špatný materiál, vždy je to v rukou floristy a umění ho využít. Během sezóny se samozřejmě snaží využívat i květiny od lokálních pěstitelů (především pivoňky). Vždy preferují sezónní květy, ať už z důvodu jejich lepší kvality, široké škály druhů nebo jejich ceny.

V současnosti jsou stále nejvíce žádané „Posy“ kytice, které jsou pro květinářství typické. Jsou to kytice kulatějšího tvaru s mírnou nepravidelností. U Posy kytic převažují hlavně květy s použitím minima zeleně. Kytice jsou menší a praktické k držení v jedné ruce. Od klasických uhlazených kulatých se liší hlavně svou přirozeností. Přirozenost pod nich aktuálně vládne svatbám.  Více a více nevěst chodí s požadavkem na tzv. boho květiny. Vyznačují se svou velikostí, nepravidelností a větším množstvím zeleně. Využívají do nich různé přírodniny typu travin, plodů, peří. Boho kytice mají oproti klasickým kulatým vzdušnější vzhled a velmi dobře působí v kombinaci se spuštěnými stuhami z úvazku stonků. Často se i kombinují různé materiály a barvy stuh např. samet, hedvábí, semiš, krajka, kašmír. Rádi využívají k doladění barevného schématu kytic metalické barvy – stříbrné, zlaté a měděné. Převážně v podobě barvených listů eukalyptu, asparátu nebo kapradin. 

Ceny svatebních kytic se vždy odvíjí od použitého materiálu. Je také doporučeno, aby nevěsta přímo netrvala na konkrétních květech, ale nechala si poradit. S tím souvisí i sezónnost květin a jejich spoupající cena při špatné dostupnost (např. přes zimu). Spousta nevěst často volí tzv. luční styl květin v domnění, že se jedná o levnou variantu, avšak opak je pravdou. Na svatební kytici z lučních květů padne často velké množství materiálu, tudíž se cena často vyšplhá k 2000Kč. Klasická posy kytice z kombinace sezónních květů se pohybuje v průměru od 1600 do 2500 Kč. I tu záleží na materiálu, velikosti atd. Větší boho kytice vychází o něco dráž, a to v průměru kolem 1900-2500 Kč. Není problém vytvořit i menší variantu, ne každá nevěsta chce velkou kytici, která ji z části zakrývá. Květiny pro družičky, maminky a svědkyně se pak pohybují kolem 500-900 Kč. Dost často také vyhotovují náramky a věnečky z živých květin. Tam se cena pohybuje v rozmezí 250 – 300 Kč za náramek a 500 Kč za věneček. Co se týká slavobrány, zde je cena opravdu velmi pohyblivá, obvykle bude začínat už na 1000 kč.

Objednávky na svatební květiny přijímají v podstatě celoročně. Vždy je lepší si termín rezervovat v dostatečném předstihu. Sezóna 2021 se například zaplňuje už nyní, do března je v podstatě plná. Pak už jsou přijímany jen menší svatební výzdoby. O kytice z Flower Bar se nemusíte bát ani ve velkém horku. Kytice jsou konzervovány speciálními fixátory na řezané květiny proti výparu a zároveň každá nevěsta dostává návod na správné uchovávání květin a jednotlivých aranžmá, a to až do chvíle obřadu. Důležitá je také volba svatebních šatů, k jednoduchým šatům si může dovolit okázalejší kytici a třeba květinový věneček. Nejdůležitější je neunést se slepě trendem daného roku, ale být svá. Je zásadní vybrat barvu, která se líbí nevěstě a nechat vyniknout ji samotnou. 

Tvoření dělá majitelce radost, a proto se snaží, aby všechny výrobky působily úžasně až senzačně (tedy „cool“ = Coolnička 🙂 Tvoří převážně svatební komplety na přání nevěst, které zahrnují vše, co se týče květin a doplňků – takže pro nevěstu váže svatební kytici, která je vždy nejdůležitější součástí celého setu, většinou také květinový hřebínek nebo jinou ozdobu do vlasů. Často také květinový podvazek. Pro svědkyni nevěsty menší kytičku nebo náramek, pro maminky kytičky nebo i květinové brože. A družičkám, ať těm menším nebo i větším, sluší vše – kytičky, náramky, věnečky nebo čelenky do vlasů. Pánové to mají opravdu jednoduché, pro ně jsou určeny korsáže.

Květiny používá látkové, vysoce kvalitní, aby byly opravdu co nejreálněji zpracované – největší odměnou je pak zpětná vazba, kdy na svatbě nikdo nepoznal, že se jedná o květinu umělou. Čím dál větší oblibu si u nevěst získávají tzv. voničky, což jsou kytice ze sušených kytiček a bylinek. Ty váže opravdu velmi ráda, převážnou většinu kytiček sbírá, jakmile se na jaře probudí příroda. A pokračuje ve sbírání vlastně celé léto až do podzimu. Není ale jednoduché kytičky správně usušit tak, aby neshnily a udržely si tvar a barvu. Musí se dobře vybírat a hlavně zpracovat a uchovávat. Květiny jsou však o to zajímavější, jak na tvorbu, tak na pohled.

Již několik sezón se drží v popředí trend natur (přírodních) svateb, který je Coolničce osobně blízký a líbí se jí i tím, že je možné s ním celoročně pracovat, i co se týče střídání ročních období. Na paty mu šlape boho styl, který je uvolněný, nic ho nesvazuje a vše je prakticky dovoleno. Oblíbené barevné kombinace jsou převážně světlé barvy od bílé přes růžovou až po fialovou. Ráda však vytvoří i exotickou kombinaci. Svatební sezóna probíhá celoročně a většina nevěst neponechává nic náhodě a vše řeší s časovým předstihem, což doporučuji. Jsou ale i nevěsty, které se rozhodnou na poslední chvíli, a to je pak adrenalin, aby se vše zvládlo. Momentálně tvoří výhradně na přání a většinou má na zpracování svatebního kompletu cca měsíční lhůtu i déle. Dokáže poradit a navést, jakou květinu by bylo nejvhodnější zvolit. Stačí pouze fotka svatebních šatů, případně účesu, a oblíbená barva či druh květin.

Zahradní kvítí - last minute květiny na svatbu

Je malá, začínající květinová farma v Brně. Zahradní kvítí kytice vážou z ekologicky vypěstovaných květů a rostlin z přírody. Sezónnost je pro ně klíčová a určuje i květiny v kyticích. Na jaře tulipány, v létě spousty letniček, na podzim jiřiny, v zimě jehličí a sušené květy. Dovozové květiny do kytic přidávají jen velmi neradi a jen v případě, že nevěstě velmi záleží na tom, aby měla třeba konkrétní květinu v kytici. Snaží se vždy nabídnout co nejlepší alternativu z vypěstovaných květin nebo z přírody.

Nevěsty mají v oblibě rozevláté, barevné a luční kytice. Často nechávají při výběru květin volnou ruku, podle toho co zrovna kvete. Jindy si přejí konkrétní barvu, dost oblíbená je modrá a pastelové barvy. Cena svatební kytice začíná na 1800 Kč a pochopitelně stoupá s rostoucí časovou a materiálovou náročností. Například když sbírají doplňující rostliny v přírodě. To je časově náročné, ovšem mají své okolí dobře zmapované a tedy ví přesně, kam pro co jít. Nevěsty jsou také čím dál více v tomto ohledu nápomocné, sami si suší květiny a ty pak poskytnou na výrobu kytice. Také si často přejí, aby kytice pro ně i rodinu bylo možné usušit a stále vypadaly dobře. Převládá trend návratu k přírodě a přírodnímu vzhledu kytic. Některé termíny má Zahradní kvítí rezervované dlouho dopředu, jindy si nevěsta objedná květiny týden dopředu. Vždy záleží, zda mají čas a dostatek vlastních květin. Tedy neváhejte to zkusit i v nejzašší termín, pokud vám z nějakého důvodu neklapne původní květinářství!

Používají květiny z burzy i ty, které si sami pěstují. Rádi by se ubírali směrem vlastního pěstování. A zahradničení je také nesmírně baví. Rádi by v budoucnu používali hlavně sezonní druhy květin, sbírali si sami přírodniny a dělali prostě eco friendly vazby. Současně se na jaře chystají na vysazení netradičních semínek a rostlin. U Kytek z káry můžete zároveň sehnat i všemožné výrobky ze dřeva, kaligrafické popisky, směrovky. 

Mezi nejoblíběnější barvy patří jemně růžová. Vlastně růžová ve všech odstínech. Tento rok přicházelo mnohem více přání na bílo-zelené vazby, avšak na boom více barevných kombinací se stále čeká. Každá kytice je originál a záleží na použitých květinách, náročnosti vazby. Průměrně se svatební kytice pohybuje většinou kolem 2000 Kč. Co ale určitě u Kytek z Káry nenajdete, jsou barvené květy. Tedy pro modré nebo pozlacené růže budete muset jinam, odporuje je to směru konceptu, kterým se chtějí nadále vydávat. Trendem jsou určitě kytice z lokálních květin. Kytice ve stylu volné vazby, které vypadají jako z louky. Vypadají, že jsou jen natrhané a svázané. Letos se také často setkávali s přáním květin sušených v kombinaci s různými travinami. Obyčejně si zde nevěsty rezervují termín v rozmetí roku až půl roku před svatbou.

Určitě je důležité, aby kytka s nevěstou tvořila celek. Proto chtějí od nevěst poslat jejich svatební šaty, fotku účesu a případně to co se jim líbí. Je třeba najít to pravé. Důležité je také místo svatby. Dalším důleižtým aspektem při tvorbě květinové výzdoby jsou různé alergie. Uchování květin je také velmi důležité, protože svatby se odehrávají v letních měsících a nachlazené květy z lednic pak často dostávají velký šok. Takže vše opatrně a s rozumem. Stejně tak je tomu při všemožných přáních, která nekorospendují se sezónou či realitou. Květiny jsou živé a i tak je dobré se k nich chovat. 🙂

V tomto květinovém ateliéru používají květiny jak ze zahraničních, tak z českých farem. V jarních, letních a podzimních měsících například kupují květiny od českých farmářek z okolí. Snaží se květiny kombinovat, aby využili od každého trochu. Ne na každou svatbu se ale hodí konkrétní specifické kvítky z české produkce, proto si je vybírají převážně na květinových webshopech. Do budoucna plánují také vlastní produkci, je to však běh na dlouhou trať.

Každá z nevěst je maličko jiná, proto i květiny, které společně vybíráte, působí vždy jiným dojmem. Každý rok ale převažuje více květin v pudrových, smetanových a něžných odstínech. Nejkrásnější je, když stylově souzní s povahou nevěsty. Cenové rozpětí květin je hodně různorodé a záleží na jejich výběru, druhu, daném období. Pokud si například nevěsta vysní pivoňky v sezóně, ve které již běžně nejsou k sehnání, cena kytičky se tím výrazně zvýší. Za nás je ideální, když se dá vázat z kvítků, které jsou zrovna v sezóně a tedy i ve své největší síle a kráse. Cenově se květina pro nevěstu pohybuje v rozmezí od 1000 do 2000 Kč.

Inpirace hledají na zahraničních webech a na Pinterestu. Tam obdivují hodně krásných a šikovných lidí a jejich práci. Co se týče trendů, tak je určitě zaznamenávají. Nejdůležitější je však vždy přání nevěsty, to je přednější než jakýkoliv trend. To bychom potom měli všechny svatby hodně jednotvárné a neodrážely by to, co to má – povahu a náladu snoubenců. Ideální je u letních termínů sejít se osobně někdy na jaře. Je tak dost času na naplánování květinové výzdoby a případné změny.  O termín se však můžete v ateliéru Z Herbáře přihlásit během celého roku. Je dobré již vědět datum svatby, společně se potom podíváme na osobní schůzce na inspirace, přání a dostupnost jednotlivých květů. Ze zkušeností nevěsty často svá přání mění, je tedy dobré se scházet od března při letní svatbě, kdy už je více méně ujasněná hlavní představa a barvy.

Le Fleur Design používá květiny z dovozu od Fair Trade dodavatelů. Také se však ve vazbách objevují květiny ze zahrádky dědečka majitelky či z lesů, luk a polí. Nejčastěji vážou kulaté svatební kytice. Postarají se vám o kompletní výzdobu obřadu, hostinu, květiny nevěstě, maminkám, družičkám i do sladkých barů. Nejčastěji používají růže, které jsou doplněny sezonními květinami a bylinkami (šalvěj, máta, oregáno). Mezi oblíbené barvy patří pudrové a pastelové barvy s eukalyptem. Na podzim můžeme v jejich květinách vidět více rudé a oranžové se sušinou, nevěsty se také při podzimních svatbách méně bojí barev. Trendy jsou také svíčky na kulatinách. Vše je ovlivňováno hojnou inspirací z Pinterestu, která však často doporuje základním technikám a pravidlům ve floristice. Často se objevují barvené zelené listy (do zlata), používá se sušina jako měsíčnice nebo traviny

Kytice vás u Le Fleur Design vyjde kolem 1500 Kč. Drobné květiny do vlasů, šperky, věnečky začínají na 200 Kč za kus. Oslatní výzdoba včetně zdobení dortu, dekorace aut, obřadu, zapůjčkalátkových ubrousků, svícnů, směrovek, váz a dalšího je potom na individuální domluvě. Ohledně svatby s kompletním servisem, dovozem a instalací na místě, je ideální domluvit je dva až tři měsíce dopředu. Vzhledem k tomu, že se jedná o květiny z dovozu, většina základních květin má sezónnost během celého roku. Doplněny jsou posléze např. tulipány na jaře, heřmánkem v létě, jiřinkami na podzim nebo čemeřicí v zimě. Pokud má nevěsta představu o bohaté květinové výzdobě a omezený rozpočet, dá se to řešit přesuny dekorací. Kytice pro maminky, družičky a svědkyně se zakomponuje do výzdoby na stoly, kytice z obřadního pultíku se dá přenést na hostinu před novomanžele, slavobrána se dá použít do fotokoutku, kytice z aut se dá také lehce použít jako součást výzdoby.

Nejsou klasické květinářství, ale ateliér. Pracují pouze na zakázku a tudíž si můžete být jistí, že se vám budou věnovat na stoprocent. Hlavní plusem je čas, který věnují na procházení různých květinových variací a flexibilita ohledně změn při změně představ snoubenců. Tvoří zejména jednoduché, stylové kytice, květinové dekorace dle aktuálních trendů a zaměřují se zejména na přirozenou krásu květin a rostlin.
 
Aktuálně se Simply Flowers specializují na rozvolněné kytice a používají i netradiční prvky jako bobulky, traviny, větvičky atd. Nevěsty však stále preferují kulatý tvar kytice s některými částmi, které z kytice vyčnívají. U přání však stále převládají bílo-zeleno-pudrově růžové kombinace. V posledních dvou letech se rozmohla i bordó červená. Cena se vždy odvíjí podle druhu použitých květin, sezónnosti, velikosti kytice, poměru zeleně. Termín je potřeba si rezervovat co nejdříve, ty nejvytíženější se plní i rok dopředu.
 

Tvorba Áji je specifická v tom, že při nákupu květin klade důraz na jejich dokonalost. Je jasné, že květiny nejsou jako přes kopírák, ale snaží se, aby nebyly nijak poškozeny a o maximální kvalitu. Zároveň jejím krédem je orientace v současných tredech.

Uplynulý rok byl založený hlavně na čajových růžích a pivoňkách. Také boho kytice a pastelová růžová byla tneto rok velkým trendem. Orientačně se cena svatební kytice pohybuje mezi 1000 a 2000 Kč. Kytice pro maminky, náramky, věnečky vychází na 250 – 350 Kč. Současně si zde můžete i zapůjčit slavobránu s květinovou dekorací dohromady za cenu začínající na 3500 Kč. Doporučují objednávat svatební výzdobu 3 měsíce až půlroku dopředu, čím dřív, tím líp. Poslední dobou se stává, že na jeden termín je i pět svateb najednou, je tedy lepší si vše naplánovat dopředu ke spokojenosti všem. 

Spolupráce s Kvítí začíná schůzkou nad kafíčkem, kde si s budoucí nevěstou popovídají a navzájem si sdělí očekávání. Je dobré mít již jasno o šatech, obleku ženicha, účesu a celkové představě o svatbě. Díky mnoholetým zkušenostem poradí jak v rámci květinové výzdoby, tak i celé organizace svatby. Květiny do vazeb vybírají v zásadně podle sezónnosti. Mezi nejčastejší kombinace patří bílo-růžová s hromadou eukalyptu. Stále převažují kompaktnější květiny s trochou střapatosti. Ovšem jsou velmi potěšení, když přijde nevěsta s přáním na střapatou kytice, dává to květinářce více prostoru pro vytvoření jedinečné kytice. Toto jaro byly dost v kurzu i lososové kytice. Na podzim vládnou tmavší barvy (burgundy), traviny a neučesanost. Ceny jsou velmi individuální, záleží na materiálu, který se použije. Objednávky přijímají několik měsíců dopředu. Aktuálně berou předobjednávky a v průběhu zimy se budeme se snoubenci postupně scházet. Pomalu se mění červen, červenec a dokonce už máme poptávky i na podzim.
 
Je také důležité ladit všechny ostatní květiny se svatební kyticí. Často se totiž v poslední době stává, že si nevěsta od květinářství objedná pouze květinu pro sebe a zbytek si koupí jinde, popřípadě nasbírají na louce. Potom však svatba nepůsobí uceleným dojmem. Pro letní svatby v horku doporučují slavobrýny spíše se zelení – ta vydrží svěží ještě dlouho po obřadu a můžete si tak ze slavobrány udělat i fotokoutek. Další důležité upozornění pro nevěsty je nemít přehnané očekávání. Květiny nebudou nikdy vypadat stejně, jako si našly v inspiracích. Květinám prostě nemůžete říct „tak a teď vykveteš v přesně stejné barvě jako na fotce“. Je to živý organismus. Vždy se však snaží najít to nejpodobnější, co se sehnat dá, aby byla nevěsta spokojená. 

V Balkonice používají především květiny, které si sami ekologicky vypěstují. Často také hledají i na okolních loukách a v lesích, kde se dá najít spoustu pokladů. Ty k výzdobě svateb také hojně používají. Pěstují mnoho druhů květin. Od drobnějších kvítků, jako jsou chrpy, až po jiřiny různých velikostí a barev. Můžete si odnést kytici, které je celá luční a divoká, ale i tu luxusně a elegantně vypadající. Největším svatebním trendem poslední doby jsou veliké a do široka vázané kytice v boho stylu v pudrových barvách (meruňková, starorůžová). Stále aktuální jsou také bordó barva a to především u podzimních svateb. Drží se i trend jemných lučních kytic, avšak i těch pestrobarevných a veselých.

Svatební kytici zde seženete od ceny 1490 Kč. Vytvoří vám rovněž kytice pro maminky, družičky, korsáže, věnečky i květinové náramky. Vše si můžete osobně vyzvednout či nechat kamkoliv dovést. Zároveň nabízí i možnost vše na místě svatby nazdobit, včetně svatební tabule, slavobrány, sweetbaru…Takové svatby mají v Balkonice nejraději. Když mají pod taktovkou celou výzdobu a tvoří tak ucelené umělecké dílo. Termíny se obvykle plní od prosince. Jako všude, některé termíny jsou více vytížené, je tedy lepší zamluvit si své datum včas. Někdy se stane, že nevěsta volá i týden před svatbou s prosbou o záchranu. Nikdy není pozdě to alespoň zkusit.

Tato květinová dílna vytváří originální dekorace nejen z květin, ale i přírodních materiálů. Již od založení se snaží o to, aby byly kytice vázány převážně z lokálních kytek, které si ekologicky pěstují na malé květinové farmě. Nedílnou součástí je také svatební tvoření, které uzpůsobují nevěstám přímo na míru. Nevěsty čím dál více ztrácí zájem o růže. Ty jsou často nahrazeny jinými květy např. jiřinkami nebo stále oblíbenými pivoňkami. Trendem jsou rozevláté kytice v bílo-zelených barvách, kde převažuje zeleň. Co se svatebního stylu týče, jasným vítězem jsou lesní svatby. Velké oblíbenosti se těší také podzimní termíny svateb, kde se nevěsty naopak nebojí pestrých a výrazných barev jako např. skořicová, terakota nebo také bordó.

S objednáním květinové výzdoby na svatbu by nevěsty neměly u Flowera otálet. Ideální je řešit to co nejdříve. Mají tak největší jistotu, že jimi zvolený termín bude ještě volný. Zde si nevěsty často rezervují termín už rok dopředu. Nejpozději měsíc před svatbou je sjednána osobní schůzka kvůli doladění detailů. Ale také proto, aby nevěstu lépe poznaly a mohly tak vše přizpůsobit její osobnosti. Ceny kytic se pochopitelně odvíjí od druhu použitého materiálu tzn. druhu květin, velikosti kytic a ostatních doplňků. Svatební kytice se pohybuje mezi 1500 a 2500 Kč. Kytice pro maminku a svědkyni seženete od 400 Kč.

Něco navíc

V tomto květinovém aťasu milují dlouhé představy a snění o svatební květinové výzdobě, kterou následně vpíjí do reality. Tvoří věci, za kterými si stojí a kterým věří. Největší odměnou je nevěsta, které stékají slzy dojetí nad její kyticí. Pugéty skládají s jemností a grácií se smyslem pro detail tak, aby tvar ladil ke tvaru, aby barva nenapadala druhou barvu, ale byly spřátelené. Drží se minimalistického přírodního stylu, z dálky mávají symetrii a do popředí se nespoutaně dere asymetrie. Jak často říkají: „Sledujeme floristické trendy, ale nenecháme se jimi ovládnout, ten náš pocit v pugétu zanecháme.“

Před samotnou svatbou si vždy domluvíte osobní schůzku, kde proberete vaši konkrétní představu. Nejraději ovšem mají, když jim nevěsta důvěřuje a nechá volnou ruku, což se většinou děje. Nevěsty se v posledních letech hojně inspirují Pinterestem a požadují tak trendy květiny jako jsou pryskyřníky, pivoňky, sukulenty, jiřiny či pampové trávy, ale naslouchají i barevnému diktátu, který káže pastelové a vínové palety.

Svatební pugéty a další květinovou výzdobu je určitě lepší objednat zavčas. Nevěsty řeší květinovou výzdobu i rok dopředu. Rezervují si tak termín. Cenové rozpětí záleží na dostupných květinách (rádi využívají neobvyklé květiny), sezóně a cenách dodavatelů. V posledních letech využívají i květiny z vlastní zahrádky. Pugét pro nevěstu začíná na 2000,- Kč. Kytice jsou bohaté, velké a výstřední. Kytice pro maminky a svědkyně pořídíte cca za 560,- Kč, korsáže kolem 200,- Kč. U další květinové výzdoby je potřeba znát přesnou představu nevěsty, podle níž se odvíjí cena. Svou práci berou jako poslání.

Na každé svatbě se „vyřádí“ do posledního detailu. Respektují však krédo: „V jednoduchosti je krása.“

Terezky práce nese kousek z její duše a snahu zapsat se v srdcích ostatních. Co se květin týče, snaží se klást větší důraz na ekologický dopad, který je v dnešní době již nezanedbatelnou součástí. Vždyť po České republice existuje mnoho nádherných květinových farem, které produkují květy pěstované s láskou a hlavně v souladu s přírodou.  Sama má zahradu, ze které se sezónně snaží využít každý její kousek. V současné době je velkým trendem svatba v boho stylu, kde stále častěji dělá velké kytice plné travin, dominantních květů a netypických barev. Druhá varianta, se kterou se často setkává, je tzv. luční styl. Tedy krásné kytice plné různých druhů květin a zeleně, často opravdu z té „louky za domem“. Cena svatební výzdoby je samozřejmě závislá na páru, který přichází. Tereza sama není velikým zastáncem toho, že čím dražší, tím lepší. Do všeho vkládá stejný potenciál. Jako příklad bychom si mohli uvést luční svatební kytici, která se běžně pohybuje od 800 do 1500 korun. Dělala však i kytici za 300 korun a i ta měla své kouzlo.

Co vnímá jako velký současný trend, je určitě používání hrnkových květin v kyticích a dekoracích. Sukulenty jsou toho krásným příkladem. Dalším pro ni velice zajímavým trendem je sušina. Sušené listy, traviny i celé květy mohou působit naprosto dokonalým až přímořským dojmem. Květiny je potřeba objednat měsíc až dva dopředu. Vzhledem k tomu, že některá data jsou pro svatby opravdu oblíbená, může se sejít několik svateb najednou, ale nebojte se, i „za pět dvanáct“ je schopná čarovat.

Možná vás nikdy možnost umělých květů na svatbě ani nenapadla. Živé květy jsou živé květy. Existuje však hodně důvodů, proč si nevěsta na svoji svatbu živé květiny zvolit nemůže. Jeden z novomanželů může mít například silnou alergii na květiny. Velkým trendem jsou zároveň i věnečky a náramky na ruku, ovšem po 4 hodinách nošení v letním horku již tak svěže jako ráno při nasazení nevypadají. V současné době není výjimkou, že svatební focení neprobíhá ve svatební den, ale novomanželé si vyberou jiný den, aby mohli svůj Den D prožít celý se svými hosty. Současně květiny nejsou nejlevnější záležitostí, tedy může nevěstám i připadat líto je posléze vyhodit. Proto se majitelka rozhodla vytvořit značku Magaela. Je nutno řící, že by nevěsty neměly od květů očekávat, že budou vypadat přesně jako živé květy. Textil je stále textil, ovšem květiny jsou často dotvořeny konzervovanými živými lístky či levandulí, také v květinách můžete nalést sušené květy a jiný aranžerský material. Mezi další specifické prvky patří třeba šípky, borůvky nebo sukulenty, které může být problém v klasickém květinářství problém sehnat. Životnost produktů je přibližně 10 až 15 let

Jak můžete vidět na fotkách níže, není vůbec poznat, že by květy nebyly živé. Od nevěst máme také zpětnou vazbu, že je často svatebčané a personál dává na svatbě do vázy. Velkou výhodou je, že jsou všechny květiny dostupné celý rok, tedy můžete i v lednu mít kytici plnou pivoněk. Magaela se samozřejmě snaží vždy vyhovět přání nevěsty, ovšem ze zkušenosti ty nejkrásnější kytice vznikají, když mají volnou ruku a využije se tak zcela majitelky umělecké já. Některé produkty vznikají rychle, nad těmi složitejšími tráví i celé hodiny. Cena je velmi individuální, záleží na využitém materiálu, náročnosti zhotovení, velikosti. 

Květiny jsou vždy na míru, tedy jsou pouze na prodej. Od března do září jsou velmi vytížení, nejvíc svateb s temito květy bývá právě v září. Doporučujeme se tedy ozvat, co nejdříve, nejpozději dva měsíce před svatbou. Co se týká nejčastějších přání, která přichází z Čech a Slovenska, jsou to většinou květy laděné do růžové, ivory, bílé. Květy hlavně růže, pivoňky nebo nevěstin závoj. Ze zahraničí přichází však i přání na černé nebo velmi exotické kytice (monstery, sukulenty). Z USA přišlo například přání na vytvoření kopie její svatební živé kytice, aby měla nevěsta vzpomínku na její velký den na celý život.

Svatební květiny jsou nedílnou a velmi důležitou součástí každé svatby. Málokterá nevěsta se chce vdávat bez krásné kytice či celkové výzdoby svatebního místa. Na prvotní rezervaci a schůzky si klidně dejte i rok dopředu. Každopádně, o hezká data je samozřejmě zájem vždy větší, jako třeba byl o letošní data 6.6. či 8.8.2020, proto v takových případech rozhodně nic neodkládejte a poptávejte vše všas. Podle náročnosti a objemu květinové výzdoby se pak podle toho začíná s důkladnějším plánováním. Vše je potřeba důkladně promyslet a naplánovat. Vše by se mělo nést v harmonii a tvořit sladěný celek. S někým se opravdu intenzivně plánuje třeba i ten rok, někomu naopak stačí jen měsíc dva dopředu. Je to hodně individuální, ale zásadní je mít zarezervovaný termín, aby na Vás měl květinář vyhrazené místo mohl vám věnovat ten potřebný čas.

Na počátku plánování je potřeba stanovit i celkový rozpočet.  Pokud například snoubenci chtějí jen základní balíček, který zahrnuje kytici pro nevěstu, kytici pro svědkyni a dvě maminky plus korsáže pro 4 pány (ženich, svědek a tatínkové), je potřeba počítat s minimální částkou cca 4000,- s tím, že opět záleží na objemech a použitém materiálu. V případě, že se pak zdobí obřadní místa, hostiny a další detaily svatebního dne, je částka vždy naprosto individuální a nedá se bez předchozího nastínění představy stanovit. Aktuálně snoubenci nejčastěji poptávají kompletnější výzdoby a vše navazuje na místa, kde se jejich svatby konají – statky, lokace spíše v přírodě, stodoly… Svazek váže teď spíše uvolněnější a celkově i větší kytice, stále se poptává boho styl a celkově spíše neučesané kytice. Vždy ovšem záleží na tom, aby kytice ladila typově s nevěstou, vybranými šaty a celkovým stylem či barvami svatebního dne. Na jaře jsou nejžádanější kytice s pivoňkami a po zbytek sezóny se nahrazují anglickými růžemi, které svým charakterem pivoňky alespoň částečně umí nahradit. Na podzim jsou v kurzu zase jiřiny – třeba ta s názvem Cafe au lait je nádherná. Barevně stále vedou pudrové a růžové kombinace, ale hodně květin je teď jen v čisté kombinaci bílé a zelené. Stejně tak si teď užívá každou příležitost, kdy se třeba do kytic využívá různé sušiny, která umí kytici udělat taky krásně jinou.

Šumavské kvítí je projekt, za kterým stojí mladá, talentovaná Stázka, která vystudovala zahradnickou školu a momentálně je studentkou lesnické školy, odkud čerpá inspiraci. S láskou vám připraví svatební květiny a výzdobu na míru. Teprve tento rok se rozhodla začít si plnit svůj sen a aktivně se věnovat svatebním květinám. Jak Stázka radí: „ S objednáním svatebních květin je lepší neotálet!“. Je dobré přijít v momentě, kdy již máte představu, jak by váš den „D“ měl vypadat. Upřednostňuje osobní schůzku, jelikož osobní kontakt je pro takovou událost důležitým faktorem pro zrealizování vašich přání, představ a snů. Osobní schůzkou docílíte sladění květin s typem vaší osobnosti, místem konání ale i stylem svatby. Nejvíce používá květiny z dovozu, které doplňuje květy pocházející z okolních luk a hájů. Časem si plánuje zařídit zahrádku tak, aby květiny z ní mohla využít jako doplňky do kytic.

Svatební květiny se pohybují v různé cenové relaci. Ovlivňuje je mnoho faktorů jako např. druh květin nebo složitost výroby. Květina pro nevěstu se obvykle pohybuje v rozmezí od 900 Kč do 1200 Kč, pro babičky, maminky a družičky jsou již od 400 Kč, náramky či věnečky od 150 Kč a výš. Stázka vám ráda poradí i ohledně výzdoby místa konání obřadu, aut či restaurace. V dnešní době začínají být nejžádanější přírodní kytice, které jsou inspirovány lučním kvítím, následně vzdušné a volné kytice. Čím dál více jsou také žádané tzv. házecí květiny, a to z důvodu, že nevěsty si tu svou chtějí nechat na památku. Do svatebních květin často volí buď jemné, romantické květy nebo dominantní druhy, které nejraději kombinují s eukalyptem.

Plevel je květinářství a výtvarný projekt. Obrovská zahrada na kraji zahrádkářské kolonie. Zahrada jménem Oáza. Pěstují vlastní pomalé květiny nebo sbírají ty, které rostou všude kolem na opomíjených místech a v dávno zapomenutých zákoutích. Každá kytice i výzdoba má Plevelem psanou historii. Dobře ji znají a samy vytvářejí. Nestydí se za „obyčejné“ plevele a luční květiny. S důvtipem je vystavují k obdivu, jako by byly uměním. Jedná se o malý tým o třech lidech. Nemají sklad, ani velké stroje. Vše dělají vlastníma rukama, s láskou a respektem k přírodě, lokálně a sezónně. Drží krok s ročním obdobím a jsou tak v provozu od března do vánočních svátků. Květiny lze vyzvednout v ateliéru Na Švihance 3 na pražských Vinohradech. Na případném dovozu až ke dveřím se rádi domluví. Do kytic a věnců svážou zahradu společně s divočinou a čerpají pouze z toho, co právě kvete v okolí a na záhonech. Složení se tedy mění téměř každým týdnem.
 
Ideální čas pro objednání kytic je cca půl roku předem, nikdy nemohou řict, jestli se termíny zaplní v březnu, nebo budou mít čas ještě měsíc před svatbou. Svatební kytice se u nich pohybují kolem 1200 Kč. Pro družičky či svědkyně seženete nádhernou kytice již za 550 Kč. Doufají, že trendy jsou kytice pěstované s respektem k přírodě, lokálně a sezónně. Každý by se neměl nechat strhnout tím, že je něco právě v kurzu a bezhlavě ji přidávat do každé kytice. Plevel je věrný oněm divokým vazbám a kombinacím. Plevel také spustil nově krásný web, který můžete nalézt zde.
 

Benešov a okolí má blízko sebe květinářku Anetu, která si říká Božské kvítí. Ideální čas pro objednání kvítí je ve chvíli, kdy už máte alespoň trochu představu o svatbě jako celku. Nejdůležitější je styl svatby, tím svému floristovi nejlépe přiblížíte své přání o kytici a výzdobě. Pro Božské kvítí je osobně důležitý i výběr svatebních šatů, to prozradí asi nejvíce. Není to ale podmínkou. Cenově se pohybují u malé svatby (tzn. kvítí pro nevěstu a ženicha, svědky a maminky) kolem 5000,-. Je tu ale hodně proměnných, které je třeba zohlednit. Největší podíl má použitý materiál a také doba, kdy se svatba koná.

Málokoho  napadne, že svátky jako Den matek, MDŽ nebo dokonce i konec školního roku, mohou ceny květů zdvojnásobit. V poslední době je asi nejpopulárnější kytice s eukalyptem všeho druhu. Často v kombinaci s pivoňkami, plnokvětými růžemi či jiřinami

Láskykvět.cz rádi pracují se sezónním materiálem. Když mohou použít květinu ze zahrady, tak je to skvělá volba, ale ne vždy je to možné. Převážně tedy nakupují sortiment z holandské květinové burzy. Pro příští rok plánují rozšířit květinový sortiment o nákup od českých pěstitelů. Nevěsty stále nejčastěji chtějí kulaté kytice, ať již více rozvolněné a proložené zelení nebo klasické kulaté kytice tzv. květ na květ. Co se týče barev, tak letošní sezónu připravovali převážně růžovo-bílou kombinaci. Svatební kytice se u Láskykvět.cz pohybují od 800 do 2500 Kč, kytice pro maminky/ svědkyně/ babičky od 350 do 700 Kč, zdobení slavobrány od 1500 Kč.
 
Velmi výrazný je momentálně boho styl, kde základem svatby je nespoutanost a odlehčenost od konvenčních zvyků a tradic. Každý si ovšem tento styl vyloží po svém a v tom je to krásné. Pokud se jedná o menší svatbu, tak není problém se domluvit i 14 dní předem. U větších svateb je lepší řešit vše s předstihem. V nejlepším případě je mít vybrané svatební šaty a místo. Následně poté ladit květiny k celkovému  konceptu svatby.
 

U Loukykvět se setkáte pouze s kyticemi z jimi vypěstovaných lokálních květin. Na farmě pracují během celého roku, od setí ve vyhřívaném foliáku na začátku roku, úpravy pole, výsadby a pletí venku, až po finální sklizeň a vázání kytic. To je na jejich práci krásné, vidí život květiny od semínka až ke spokojenému zákazníkovi. Jejich styl je specifický a nevěsty si je často volí právě díky němu. Svatební kytice dělají spíše do stran a pohledové zepředu, tak aby se nevěstám dobře držely, krásně padly k tělu a aby dotvořily celkový svatební vzhled a outfit. Zaujmou hlavně většími kyticemi, které jsou plné rozmanitých druhů květin a jsou doplněny ručně barvenými hedvábnými stuhami

Ve svatební nabídce mají 3 svatební balíčky a termín si nevěsty mohou zarezervovat během celého roku přes tzv. Svatební formulář na jejich stránkách. První balíček je Samosběr, kdy si nevěsty chtějí květiny nasbírat a uvázat úplně samy. Mohou přijet na farmu s kamarádkami či maminkou a užít si dopoledne mezi květinami, které si pak rovnou odvezou domů. Ten cenově začíná na 2000 Kč za 2 plné kýble plné květin. Dále nabízí klasické svatební produkty v podobě Svatby ze Seznamu (celý balíček od 4000 Kč), které se dají objednat přes Svatební formulář. V něm si nevěsta zarezervuje termín svatby, zaplatí zálohu, zvolí si, co si od Loukykvět přeje uvázat a kde také popíše celkovou ideu svatby a nahraje fotografie její inspirace a vysněné svatební dekorace. V tomto formuláři je možné si také prohlédnout ceny všech svatebních produktů. A poslední balíček je Svatba na míru, který se hodí pro opravdu velké svatby a ve kterém přijedou na místo konání a nainstalují svatební výzdobu úplně podle přání nevěsty až do puntíku.

Specifická přání nevěst

Nevěsty dokážou mít leckdy specifická a hodně náročná přání. Pojďme se tedy podívat na některé objednávky, které zůstali našim osloveným květinářstvím v paměti. Kytky Z přírody vzpomínají na úplně nejzajímavější přání, které však nepřišlo od nevěsty, ale ženicha. Byl to požadavek na zhotovení svatebního věnce právě pro něj z dubových listů. Flower Bar, Kvítí a Loukykvět byli nadšeni, když měli možnost vytvářet květinový obojek pro pejska, který potom nesl prstýnky před oltář. Coolnička dokonce dekorovala koně, také vytvářela květinovou ozdobu pro 80ti letou prababičku, která si přála být jednou z družiček. Kytky z Káry dělali velmi zajímavou kytici ve stylu dirndlu (německý lidový kroj, my je známe hlavně z Oktoberfestů). Nevěsta tak měla koncipovanou celou svatbu a bylo to velmi netradiční. Dále si také vzpomínají na nevěstu, která měla na květinách ze slavobrány lebku. Zní to hrozně, ale květinářka dodala, že to bylo vlastně hezké.

U Simply Flowers si tento rok přála asi nejdivnější kytici s převládající zelení a minimem květin. Použili tak různé suché větvičky, plody, sušinu a květiny, které standardně nepoužívají. Barbora Rous Květová dostala velmi zajímavou poptávku před pár měsíci. Během dvou dnů vytvořili velkou květinovou výzdobu pro samotného herce Bolka Polívku, hlavní roli v časovém pressu hrálo to, že celá svatba byla vlastně dost spontánní. Tereza Fulierová řadí měi nejzajímavější tzv. nevěsty za pět dvanáct: „Dobrý den, my se za hodinu bereme. Myslíte, že byste nám mohla něco vytvořit?“. V takovém případě je třeba zachovat chladnou hlavu, popadnout nejbližší kyblík lučního kvítí a nevěsta může běžet. Svazek vázali kytici v prvorepublikovém stylu. Velikou, vzdušnou, kde byly použity bílé karafiáty a asparágus. Byla božská! Pro Šumavské kvítí bylo největší výzvou vytvoření girlandy z břečťanu na výzdobu stolů o celkové délce 25 m.

Plevelu jednou nevěsta poslala její oblíbenou písničku a kytici nechala úplně na nich, pouze poprosila, ať má stejnou náladu jako ta píseň. Z toho byli nadšení! Oproti tomu Božské kvítí zažilo přání, které si už osobně nikdy nepřeje. Nejšílenější svatební kytici tvořili z růží v barvách žluté a modré. Pro milovníka přírody, jako je majitelka, byla práce s barvenými květy hodně nepřirozená. A znovu by do toho nešla. Květiny Ája dělali svatbu, která byla laděna až do černa. Černé/bordó Cally, modrý bodlák Eringium, velký netřesk. Zde se jednalo o krásnou a nevšední kombinaci.

Workshopy vázání květin

Workshop vázání kytic je jeden z nejoblíbenějších produktů od květinové farmy Loukykvět a většinou je vyprodán hned po otevření termínů, což je vždy kolem Mikuláše. Učí se na nich „loukykvětí“ styl vázání svatebních kytic, tedy do stran a jejich součástí je právě i Samosběr květin. Účastnice si tak užijí celé odpoledne na farmě a vyzkouší si jaké je to vázat kytice ze samostatně natrhaných květin. Workshop se dá skvěle využít třeba pro rozlučky se svobodou. Na termíny se můžete podívat rovnou zde.

Přehled všech služeb zajišťujících květiny a dekorace

Komentáře

  • Zatím zde nejsou žádné komentáře.
  • Přidat komentář