Site logo

Svatební rozpočet, harmonogram dne, tipy, rady, zkušenosti…

Kdy jste začali plánovat?

Hned jak jsme se domluvili, že to chceme udělat ještě to léto. Začátek dubna.(Svatba proběhla za 5 měsíců)

Co byste doporučili zařídit jako první?

Místo a den obřadu, v našem případě kostel, pana faráře a místo pro oslavu.

Jakékoliv poznámky k plánování?

Mým největším pomocníkem byl svatební diář. Na Fleru dělá krásné “kacenouska“.

Kde se svatba konala? Jak jste na to místo přišli?

První místo, které jsme navštívili, byl statek Ondříkovice, Frýdštejn. To je neuvěřitelně krásné místo, ale škoda, že vize a přístup pana majitele se neslučoval s naším očekáváním (nemluvě o vysokém rozpočtu). Potom mi navrhl Tomík proč nezkusit Sklářskou Krčmu v Lindavě (u Nového Boru), když jsem z ní byla tehdá (2 roky zpět na svatbě kamarádky tak unešená. 

Podělíte se s námi o rozpočet svatby?

… po konečném součtu jsme byli v plusu, díky štědrým svatebčanům a rodičům. 

Vyráběli/zařizovali jste si něco sami?

  • Sama s rodinou a kamarádkami jsem vyráběla svatební oznámení (inspirovala jsem se na pinterestu), svatební koláčky, svatební vývazky (na klopy svatebčanů, z nevěstina závoje), svatební noviny (nejhorší bylo dokopat ženicha k sepsání článku o našem seznámení a žádosti o ruku z jeho pohledu), výzdobu (jmenovky na stůl, ubrousky, pompomy …).
  • Svatební dort a sladkosti pekla kamarádka s přítelem a mamka pekla rumunské sladkosti na stoly a do výslužek.

Doporučíte nějakého dodavatele? 

  • Šaty nevěsty, sukýnky sestřiček, šaty maminky – „Miabella“
  • Prstýnky – „Žabka“ (Smržovka)

Platili jste alkohol? 

Platili jsme víno, pivo, nealko. Z tvrdého alkoholu jsme měli „višinátu“ a slivovici od strejdy. Když chtěl někdo jiný tvrdý alkohol, platil si ho sám 

Kapela/ DJ – kdo Vám hrál?

Kapela James Band – nejlepší investice do svatby, výborně bavili lidi, skvěle se na ně tancovalo a dokonce mi i s nimi zazpíval ženich písničku Kočka 

13:00 hodiny

  • Obřad – Bazilika Všech svatých Česká Lípa 

15.00 hodin

  •  příjezd svatebních hostů do Lindavy
  •  příchod před Krčmu, přivítání a slavnostní přípitek u studny 

15.15 hodin

  • .posazení ke stolům a seznámení s programem akce

15.30 hodin

  • slavnostní svatební oběd – pro všechny

předkrm : paštika z kachních jater, brusinky, bagetka

polévka : hovězí vývar s játrovými knedlíčky, masem, zeleninou a nudličkami

hlavní jídlo : svatební svíčková hovězí pečeně, houskový knedlík

16.00 hodin

  •  foukání skla pro hosty – třetinka nebo půllitr na pivo s našimi monogramy a datem

18.00 hodin

  • první tanec a krájení svatebního dortu

 18.30 hodin

  • zahájení výdeje studeného rautu od sklářského grilu formou volné obsluhy

 20.00 hodin

  • zahájení výdeje večeře formou volné obsluhy

Je něco co byste udělali jinak?

Miluju kytky a byla jsem hrozně zklamaná s květinářstvím v České Lípě. Budoucím nevěstám doporučuji květinovou farmu Louky květ u Prahy. Svatba na míru od nich nevychází o moc dráž, než jsme dali my za zvadlé květiny.

Zklamala mne také neprofesionalita fotografů. Příště (což nebude ) bych si raději připlatila a nedala na sympatie a známosti. Moc se mi například líbí paní fotografka z Liberce Barbora Bistiak a manželé Fialovi. 

 Něco na co by si měli budoucí manželé dát pozor?

Doporučila bych, aby si raději xkrát prošli, komu zaslat oznámení. Nám se stalo, že jsme na někoho zapomněli a já je pak postupně musela dodělávat.

 Nejspíše jsem podcenila přípravu na focení, protože bez seznamu fotek se stalo, že nemáme fotku s mou mamkou a jejím manželem, manžel nemá fotku s kamarády atd. V tu chvíli nezvládnete myslet na to, s kým vším už foto máte a s kým Vám chybí.

Vše si domluvte dopředu, ať ten den nemusíte nic řešit, ani připravovat.

Hlavně si to období zasnoubení užívejte!!! Příště už snad nebude   

Něco dalšího co byste chtěli budoucím nevěstám předat – kde jste se inspirovali, co Vám pomohlo?

Ve většině věcí jsem se inspirovala na Pinterestu. Vše jsem s předstihem objednávala z Číny přes Aliexpress (balonky, běhouny z juty, omalovánky, tužky, obálky na oznámení, krabičku na prstýnky, etikety na láhve s tvrdým alkoholem), závoj (ten jediný nepřišel), tyl v různých barvách …). Co jsem neobjednala z „ali“, objednala jsem z fleru (truhla na dopisy, psaníčko …).  

Něco zvláštního, speciálního, vtipného?

Díky tomu, že jsem věřící a měli jsme svatbu v kostele, jsme absolvovali předsvatební přípravu s úžasným panem farářem z Hodkovic. Jeden pátek v měsíci (od dubna do září) jsme docházeli na faru, kde nám Otec Mirek vyprávěl o nástrahách manželství, jak je řešit, co by pro vás mělo být ve vztahu nejdůležitější, jak bude probíhat obřad a o spoustu dalších zajímavých věcech týkajících se manželství a rodiny. Ženich není věřící, a přesto se mu tyto večery moc líbili. Oba zastáváme názor, že by to měli slyšet před svatbou všichni budoucí manželé.

 

Cokoliv co byste chtěli v článku zmínit?

Rada nad zlato – pokud si chcete zdobit místo sami, nechte si na to dostatek času (v případě, že Vám to na daném místě dovolí), nejlépe celý den! cca v patnácti lidech (všem obrovské díky!!!) jsme zdobili od čtyř (dřív nás tam nepustili) do deseti hodin do večera, non stop a přesto jsme některé věci nestihli, jak jsem si plánovala.

Ještě bych chtěla dodat, že musí mít nevěsty trpělivost s manažery/ provozními hospody, penzionu atd. Já měla problémy se s ním sejít nebo ho dohnat, dostat z něho odpověď na email, poslouchala věčné výmluvy. Důležité ale bylo, že v samotný den svatby převážně vše klaplo, jak jsme se domluvili. Jen kapela čekala delší dobu na uvolnění pódia, než bylo domluveno, tím nás pan provozní ošidil asi o hodinu hraní a protáhl foukání skla pro hosty déle, než bylo domluveno. 

Je také důležité si před tím než začnete shánět místo, sepsat seznam hostů a hledat místo podle kapacity. Náš seznam se postupně zvětšoval, až došlo k tomu, že jsme sice na oběd seděli všichni uvnitř pohromadě, ale potom jsme kvůli kapele museli dva stoly vynést ven. Díky chladnějším zářijovým večerům už to nebylo moc komfortní sedět na terase. Ale obětovali jsme to kvůli tomu, že jsme nechtěli škrtat žádné hosty.

Komentáře

  • Jirka
    25.4.2019 So 13:52

    Byli jsme na tom podobně. Při plánování svatby jsme teprve zjistili, jaká je realita. Prvně nám rodiče tvrdili, ať počítáme na každého hosta 1000 Kč. Haha, to platilo možná když měli svatbu oni.
    My se dostali se svatbou pro 50 lidí na částku 120 tisíc Kč. Jako nic.
    Pokud by měl někdo zájem, tak s dovolením přiložím náš článek o svatebním rozpočtu https://svatby.net/svatebni-rozpocet-kolik-si-pripravit-a-na-co-nezapomenout/

  • Dominika
    4.4.2018 So 10:53

    Super článek, všechno pěkně přehledné!
    Jen mi tam chybí počet lidí na svatbě, hodilo by se to k tomu rozpočtu pro srovnání ? (jestli to tam někde je a já si toho nevšimla, tak se omlouvám)

    • Veronika Dubnová
      5.4.2018 So 11:27

      Ano máte pravdu, děkujeme za upozornění 🙂 Na svatbě bylo 96 hostů i s dětmi. Do článku doplníme!! 🙂

  • Pavla
    29.3.2018 So 21:13

    Díky za přehlednou informaci. Zajímaly by mě další podobné zkušenosti pro porovnání.

    • Veronika Dubnová
      29.3.2018 So 21:37

      Děkujeme za pochvalu, v této rubrice plánujeme uveřejňovat články tohoto typu pravidelně. Proto se můžete již brzy těšit na další dávku informací ?

Přidat komentář