Site logo

Jak naplánovat svatební den, a proč si vzít k ruce svatební agenturu či koordinátora? Vyzpovídali jsme pro vás Banquetters.

Svatba je pro spoustu lidí jednou z přelomových životních událostí. Do přípravy jediného dne vkládáme velké úsilí, a tak je přirozené, že chceme, aby proběhl perfektně. Ve spolupráci s agenturou Banquetters jsme se podívali na to, jak by mohl váš svatební den vypadat. 

Kdo jsou Banquetters?

Banquetters je svatební agentura, která se zabývá kompletním plánováním svateb. Provází své klienty celým procesem příprav svatebního dne a samozřejmě dohlíží i na průběh celé svatby a koordinuje kompletně celý velký den.

Proč si vybrat agenturu?

Rozhodnout se, jestli si pro svůj den vyberete svatební agenturu nebo ne, není jednoduché. Existuje ale hned několik důvodů, které by vám v rozhodování mohly pomoct.

Pro nevěstu je svatba velký den, který je už sám o sobě dost náročný. Ačkoliv může zařizování svatby probíhat v pořádku a bez problémů, samotný svatební den už takový být nemusí. Svatba bez agentury probíhá běžně tak, že se část zodpovědnosti přehodí na hosty. Ti ovšem neznají všechny detaily, neví, jak přesně si to či ono nevěsta představuje, a ve výsledku je nevěsta ve svatební den stejně ve stresu. Navíc nevěsty si často neuvědomí, že když zaúkolují kamarádky a maminku, které bez agentury zaúkolovat v podstatě musí, malinko jim celou svatbu znepříjemní. Nejbližší kamarádi a rodina jsou pro vás ti nejdůležitější hosté na svatbě a byla by škoda, když by si jí kvůli vašim požadavkům neužili. Každý vám samozřejmě rád pomůže, ale už jsme byli mnohokrát svědky situací, kdy kamarádky a maminky běhaly po areálu, a neustále něco, nebo někoho naháněly. Výhoda agentury spočívá v tom, že na sebe převezme velkou část zodpovědnosti týkající se koordinace dne, a nevěsta si tak může den více užít.

Další výhodu jsou zkušenosti. Většina nevěst plánuje svatbu poprvé a nemusí si být jistá řadou věcí – můžou to být pochyby o výdajích, množství jídla a pití, o harmonogramu a tak podobně. Díky svatební agentuře budete mít k ruce profesionály, kteří vám poradí a budete se na ně moct spolehnout.

Velkým otazníkem, který možná často snoubence od agentur odrazuje, jsou finance. Může se zdát, že taková služba svatbu podstatně prodraží, ale pravdou je, že díky bohatým zkušenostem jsou agentury schopné naopak finanční náročnost svatby snížit, jelikož přesně ví, kde se dají peníze ušetřit a kam se vyplatí investovat.

Harmonogram svatebního dne

Velice často svatby probíhají tak, že obřad začíná už dopoledne, a hned ve 12:00 hodin následuje oběd. Je to taková česká tradice, ale obecně je lepší začínat později v odpoledních hodinách. Jednak se vyhnete vzniku různých prodlev, ve kterých se hosté mohou nudit, a zároveň bude na vše více času – nevěsta se může v klidu připravit, aniž by musela vstávat brzy, stejně tak hosté, kteří dojíždí, nebudou muset pospíchat. Pokud však víte, že budete mít na svatbě partu lidí, která se nudit nebude, a na jiných svatbách připravovali například nějaký zábavný program, určitě není od věci zvolit naopak dřívější obřad. Svatební den s takovou partou totiž uteče až moc rychle a byla by škoda začínat příliš pozdě.

Důležité je hlavně, aby na sebe jednotlivé akce plynule navazovaly. Takhle by například mohl ideální harmonogram vypadat:

15:00 – obřad

15:30 – gratulace a focení hostů s novomanželi

16:30 – svatební hostina

17:30 – krájení dortu

18:00 – focení novomanželů

19:00 – první tanec

19:30 – večerní občerstvení, hudba a zábava

Mohlo by se zdát, že focení novomanželů probíhá poměrně pozdě. Nicméně mezi fotografy existuje pojem tzv. golden hour, což je ideální část dne pro focení krásných romantických fotek, kdy je vše zalito zlatým světlem. Je dobré ale pamatovat na úpravu nevěsty ještě před focením – vizážistka by měla být k dispozici až do této doby. Příliš brzké focení fotografové nedoporučují, protože polední a popolední slunce tvoří na obličejích vás i hostů nehezké stíny.

Je důležité, aby po celý den bylo k dispozici dostatek jídla a pití. I před obřadem by tedy mělo být k dostání malé občerstvení, například formou kanapek či finger food.  Na českých svatbách platí přímá úměra – čím více jídla a pití, tím lépe.

Zároveň je vhodné, aby na hostinu nebyla pozvána pouze část hostů. To může narušit celkovou atmosféru, a někteří hosté se mohou cítit nepříjemně. Často se to dělá z finančních důvodů, a i proto je vhodnější začínat se svatbou až v odpoledních hodinách – zmizí tím totiž jedno obědové jídlo a spíše si pak můžete dovolit pozvat všechny hosty.

Jak správně usadit hosty?

Ani usazování hostů nemusí být jednoduchou záležitostí. Platí, že nevěsta vždy sedí po pravé ruce ženicha. Jejich rodiny se pak tradičně prohodí tak, že vedle nevěsty sedí rodiče ženicha a jeho svědek či svědkyně. Podobně pak vedle ženicha sedí nevěstini rodiče a svědci. Toto prohození symbolizuje přijetí nevěsty a ženicha druhou rodinou a je dobré ho dodržovat. Dále se řídíme pravidlem, že společensky významnější hosté sedí blíže k novomanželům, ideálně s dobrým výhledem do prostoru. Manžele a páry neusazujeme vedle sebe, spíše naproti sobě, a držíme se střídání mužženamužžena.

V případě, že má jeden z novomanželů rozvedené rodiče, existují dvě varianty. Pokud spolu rodiče vychází dobře, řídíme se pravidly popsanými výše. Pokud ovšem rodiče nemají dobré vztahy je situace složitější. V tomto případě je dobré si s rodiči promluvit a připomenout jim, že svatební den patří novomanželům, a že by se měli pokusit na staré křivdy zapomenout a akceptovat zažitý zasedací pořádek. Pokud mají rodiče novomanželů nové partnery je slušné je usadit na čestná místa hned vedle svědků. Je ovšem nutno dodat, že řešení těchto situací je velmi individuální a záleží na konkrétních vztazích v rodině snoubenců.

Většinou se stává, že na svatbách bývá i spousta dětí. Pro menší děti je dobré připravit dětské židličky vedle rodičů. Větší mohou sedět odděleně a oslavu si tak i více užijí. Pro neposedné děti se hodí mít připravenou nějakou zábavu, například hrací koutek nebo animátorský program. Tyto věci je ale nejlepší řešit přímo s rodiči, jelikož ti své děti znají nejlépe.

Zasedací pořádek je vhodný mít i u rautu. Vyhneme se tím různým komplikacím, jako je přesouvání židlí či neobsazené stoly.

Zábava

Svatební den by měl být především zábava, proto se hodí do jeho průběhu zařadit nejrůznější aktivity. Může se jednat o nějaké tradiční hry, do kterých se zapojují hlavně nevěsta s ženichem.  Například originální tanec, tombola, nebo kvíz se zvedáním boty nad hlavu. Někdy se o zábavu postarají vaši hosté a něco si pro vás připraví. Obecně to ale s programem nemusíte přehánět. Určitě je dobré mít připravenou kapelu nebo DJs, kteří zábavu na svatbě rozproudí.

Se zapojováním hostů je lepší být opatrnější, jelikož se někteří z nich nemusí cítit v takových situacích dobře, nejsou třeba rádi středem pozornosti a může pak docházet k různým rozpačitým situacím. Únos nevěsty se spíše nedoporučuje. Může narušit chod celého dne, navíc novomanželé na chvíli ze svatby úplně zmizí a hosté se mohou začít nudit či odcházet.

Shrnutí

Spolupráce se svatební agenturou může váš velký den nejen usnadnit, ale i zpříjemnit. Svou svatbu byste si měli především užít, a tak je dobré mít k ruce pomocníka, který vše zařídí a se vším vám pomůže. Hlavní výhodou svatebních agentur je to, že nabízí ozkoušené a profesionální služby, které zaručí, že svatba proběhne perfektně, a to až do nejmenších detailů, a bude to den, na který nikdy v životě nezapomenete.

Agentura Banquetters

Tel: +420732559564

Komentáře

  • Zatím zde nejsou žádné komentáře.
  • Přidat komentář